16 faktov o Google, o ktorých ste pravdepodobne nevedeli

Obsah

Google patrí medzi najpoužívanejší vyhľadávač a najnavštevovanejšiu webovú stránku na internete. Okrem toho však Google ponúka viacero iných funkcií. Napriek tomu, že mnoho ľudí na svete pozná gigant menom Google, viacero z nich pravdepodobne nepozná tieto informácie. Vedeli ste o ňom tieto fakty vy?

Google v roku 2022 oslávi 24 rokov

Google založili dvaja študenti Stanfordskej univerzity, Larry Page a Sergey Brin, 27. septembra 1998 (dátumov vzniku sa uvádza viac, napríklad aj 4. 9.). Technológia, ktorú vytvorili na uvádzanie výsledkov vyhľadávania sa nazývala PageRang podľa Larryho Pagea a používa sa dodnes. Síce sme v súčasnosti už zvyknutí na rýchlosť Google, spočiatku dokázal Google vyhľadať za sekundu len 30 – 50 stránok.

Google founders Larry Page and Sergey Brin join $100bn club | Google | The Guardian

Názov Google je zle napísaný matematický pojem

Napriek tomu, že názov Google pozná celý svet, málokto vie, že ide o zle napísaný alebo odvodený matematický pojem Googol. Ten vyjadruje v podstate číslo 10100, čo malo predstavovať, že Google ponúka nekonečné množstvo údajov. Pôvodne sa vyhľadávač mal nazývať takto, ale po urobení preklepu sa to zakladateľom natoľko zapáčilo, že si názov Google nechali. Myšlienka Larryho Paga skrsla už pri písaní jeho dizertačnej práce, len vtedy ho nazval BackRub.

Domovská stránka Google je dostupná v 109 jazykoch

Keďže sa Google používa na celom svete, je k tomu prispôsobený aj Google Prekladač, ktorý je rovnako dostupný v 109 jazykoch. Medzi zaujímavé jazyky patrí určite jazyk zuluština, xhoština, ujgurčina, pašto, jávčina, samojčina, shona a mnoho ďalších. Okrem toho má Google zaregistrované aj domény s preklepmi, ktoré vás presmerujú na hlavnú stránku Google. Ide o domény s Gooogle.com či Gogle.com.

Zakladatelia chceli Google predať spoločnosti Yahoo

Keďže si spočiatku zakladatelia Google neplánovali ponechať svoj podnik, pokúsili sa ho predať spoločnosti Excite za 1 milión dolárov a neskôr Yahoo za 2 miliardy, tí to odmietli. V roku 2002 prišiel Yahoo späť s ponukou a chceli Google odkúpiť za 3 miliardy dolárov. Google túto ponuku odmietol a dnes má hodnotu vyššiu ako 400 miliárd dolárov. Tomu sa hovorí smola, že?

Prvým Google Doodle bol panáčik Burning Man

Logo Google je jedným z najznámejších vo svete. Určite ste si aj vy všimli pestrofarebné písmena v Google, ktoré sa pravidelne menia a prispôsobujú významnému dňu alebo sviatku. Prvým z takýchto log Google bol panáčik Burning Man, ktorý vznikol pri príležitosti návštevy zakladateľov festivalu Burning Man v Nevade. Logo symbolizovalo aj to, že zakladatelia nie sú v kancelárii, a preto nemôžu riešiť žiadne urgentné technické problémy. V súčasnosti takýchto Google Doodle sviatočných log je niekoľkonásobne viac a ich cieľom je vyčariť úsmev tým, ktorí si otvoria domovskú stránku Google. Všetky logá nájdete aj po kliknutí na tlačidlo v Google – „Skúsim šťastie“.

Doodle me this: 20 notable Doodles from Google history

Jednoduchým klikom sa dostanete ku Google hrám

Vedeli ste, že ak v Google Obrázkoch vyhľadáte slovo „Atari Breakout“, budete si môcť zahrať hru? Okrem iného Google ponúka rôzne iné hry, ako Pacman, Dinosaurus či obľúbený Had (Snake). Všetky tieto hry a iné interaktívne veci, napríklad aj Google Mirror, si môžete zahrať na stránke www.elgoog.im. Rovnako si môžete vyskúšať aj simulátor a zajazdiť si tak aj po Google mapách. Pre hru klikni tu.

Stránka Google má jednoduché rozhranie

Keď si otvoríte stránku Google, môžete vidieť, že ide o veľmi jednoduché a primitívne rozhranie stránky. Je to z dvoch dôvodov. Prvým je, aby vyhľadávanie bolo jednoduché a rýchle a druhým dôvodom je, že zakladatelia pri vytváraní Google nevedeli používať HTML kód. Môže sa to zdať neuveriteľné, keďže išlo o tak počítačovo a technicky zdatných ľudí. Faktom tiež je, že spočiatku Google nebol centralizovaný na stred ako je teraz, ale bol centralizovaný doprava až do roku 2001.

Google Street View obsahuje viac ako 5 miliónov kilometrov ciest

V súvislosti s vytvorením Google Street View bolo vytvorených a zachytených až 5 miliónov kilometrov vozovky. Niekoľko takýchto Google áut prešlo aj celé Slovensko a ulice, ktoré sa dali zmapovať. V počiatkoch v roku 2007 však Google Street View obsahoval fotografie len z 5 amerických miest.

Zakladatelia Google majú svoje súkromné dráhy v NASA

Jednou z výhod mnohomiliónového majetku je aj to, že si môžete dovoliť skutočne čokoľvek. Majetok zakladateľov Google siaha do takých výšok, že si môžu dovoliť aj vlastniť svoje súkromné lietadlá. Okrem toho sa zakladatelia môžu pochváliť aj tým, že majú v NASA svoje súkromné dráhy. Sú to tak jediní ľudia na planéte, ktorú môžu so svojimi lietadlami pristať na pôde NASA.

Jedlo v Google je na každom rohu

O jedlo v spoločnosti Google určite nebude núdza. V Google majú zvláštne pravidlo, že žiadna časť kancelárie nemôže byť vzdialená od zásob potravín viac ako 150 stôp, čo je cca 45 metrov. To znamená, že na každom „rohu“ nájdete buď jedáleň alebo predajný automat.

Google bol obvinený z 1. aprílového žartu

Od vzniku si Google prešiel už skutočne čímkoľvek. Bol aj obvinený z 1. aprílového žartu, kedy mnoho ľudí neverilo, že Google spustil skutočnú e-mailovú stránku, a to G-mail. Bolo tak 1. apríla 2004. Okrem toho, že išlo o skutočnú e-mailovú službu, G-mail ponúkal aj 1 GB bezplatné úložisko, čím prekonal aj Hotmail, ktorý ponúkal iba 2 MB. O 3 roky neskôr Google rozoslal svojim zamestnancom interný e-mail, že sa po budove pohybuje pytón, ani tí im neverili, keďže predpokladali, že ide o prvoaprílový vtip a e-mail ignorovali. Avšak, skutočne sa pytón voľne pohyboval po kancelárii Google.

Najnovšie správy - Problémy s Gmailom po celom svete - SmartMe

Google odkúpil akcie Youtube vo fastfoode

Google prekvapí čímkoľvek, napríklad aj uzavretím obchodu vo fastfoode. Takýmto spôsobom sa podarilo v roku 2006 získať aj Youtube, a to počas stretnutia vo fastfoode Denny’s. Obchod bol uzavretý v hodnote 1,65 miliárd dolárov pri jedení mozzarelových tyčiniek.

Nooglers sú noví zamestnanci Google

Máte aj vy vo svojej práci zaužívané zvyky? Google ich má niekoľko. Jedným zo zvykov je aj to, že noví zamestnanci Google, zvaní aj ako Nooglers, musia na svojom prvom celofiremnom stretnutí nosiť modro-žlto-červené klobúky s vrtuľkou. Ostatní zamestnanci sú Googlers.

Centrála Google sa volá Googleplex

Komplex centrály spoločnosti Google a jej materskej spoločnosti Alphabet Inc sa nazýva Googleplex. Ide o komplex s 2 miliónmi štvorcových stôp kancelárskych priestorov. Tento komplex sa nachádza na Mountain View v Kalifornii. V tomto komplexe sa nachádza aj 200 kôz, ktoré slúžia ako kosačky. Okrem toho stoji pred komplexom aj T-Rex menom Stan. V komplexe je možné nájsť aj rôzne iné dekorácie, ako vesmírnu loď, ružové plameniaky, figúrku Lego, sochu Androidu či telefónne búdky vo farbách Google.

Google je aj vo vesmíre

Chcete vedieť, ako to vyzerá vo vesmíre? Jeden zo starších projektov Google je aj Google Sky, ktorý umožňuje vidieť vesmírne objekty v 360 stupňoch. Môžete si tak pozrieť oblohu, Mesiac alebo Mars. Z ďalších projektov je aj Google Earth.

Google nie je len vyhľadávač

Google v súčasnosti nepredstavuje len vyhľadávač a prehliadač, ale ponúka mnoho ďalších funkcií, ako napríklad Google Chrome, Google Play, Google Pay, Google TV, Google Fit, Google Assistant, Google Lens či Google Meet. Pre biznis ponúka AdSense, Analytics, Google Cloud, Google Web Designer, Search Console či Digitálnu garáž Google a mnoho ďalších. A samozrejme, Google myslí aj na vývojarov, a preto ponúka Google Ads, Android, Youtube, Firebase či TensorFlow a Web. Všetky produkty pokope od Google nájdete aj tu alebo priamo v Google.Use of the Google Suite of Software - Bkingcandidate

Google predstavuje skutočne obrovskú platformu, ktorá vlastní a ponúka viac než ste si mysleli. Vyskúšajte niektoré z nich a objavte skutočný svet Google.

Miriama Fornadeľová
Miriama Fornadeľová
Copywriter & PPC specialist

Cenová ponuka

Zavolajte, pošlite e-mail alebo vyplňte nasledujúci formulár a budeme vám odpovedať do 24 hodín.

Cenová ponuka

Zavolajte, pošlite e-mail alebo vyplňte nasledujúci formulár a budeme vám odpovedať do 24 hodín.