Každý rok spoločnosť Pantone predstavuje farbu roka na nasledujúci rok. Ide o farbu, ktorá sa využíva v architektúre, dizajne, móde, ale aj v marketingu. Tento rok spoločnosť Pantone predstavila „nekonvenčný odtieň pre nekonvenčný čas“. Ide o farbu roka „Magentaverse“ vytvorenú pre Metaverse.

Farba roka 2023 od Pantone

Farbou roka 2023 od spoločnosti Pantone sa stala farba Viva Magenta 18-1750. Leatrice Eiseman, výkonná riaditeľka Pantone Color Institute, hovorí o tejto farbe ako o odtieni, ktorý je zakorenený v prírode, keďže je inšpirovaný prírodným červeným farbivom košenila (karmín alebo karmínová kyselina). Práve ten je veľmi vzácny a získava sa zo samičiek hmyzu červca nopálového. Ide o odvážnu, nebojácnu farbu plnú energie, ktorá by mala podporiť radosť a optimistickú oslavu. Farba Viva Magenta píše nový príbeh, víta každého s rovnakou vášňou pre život a s rebelským duchom. Farba roka 2023 od Pantone je odvážna, plná vtipu a života.

farba roka 2023 pantone viva magenta

Privítajme život s Viva Magenta farbou

Pantone Color Institute patrí medzi celosvetovo uznávanú spoločnosť, ktorá je zdrojom odborných znalostí, čo sa týka farieb. Pantone poskytuje informácie o farbách, vyvíja farby a prináša vlastné farebné riešenia. Spoločnosť tiež každý rok predstavuje novú farbu na nasledujúci rok. Táto trendy farba sa následne využíva vo všetkých oblastiach, a to v móde, dizajne, architektúre, v marketingu a reklame. Farbou roka 2023 sa tak stala farba Viva Magenta 18-1750, žiarivý a jemný odtieň karmínovej červenej, ktorý vychádza z teplých a studených odtieňov. Pôvod farby sa skrýva v prírode, ktorá je zdrojom mnohých inšpirácií. Ako samotný názov prezrádza, je to farba na oslavu života, optimizmu a radosti.

Farba roka „Magentaverse“

Umelá inteligencia a Metaverse tento rok ovplyvnili kreatívny priemysel viac, ako akékoľvek iné digitálne média, preto sa spoločnosť Pantone rozhodla tento svet prepojiť. Farba Viva Magenta 18-1750 predstavená v Design Miami je inšpirovaná umelou inteligenciou a metaverzom. Odtieň červenej farby tiež poukazuje na nadvládu digitálnych technológií v tomto svete. S pomocou umeleckého nástroja AI Midjourney a kreatívneho partnera Huge vznikol pohlcujúci odtieň farby pre digitálny svet.

Trendy farba na rok 2023 od Pantone

Výber farby pre rok 2023 spočíval v zobrazení toho, čo ľudia posledné roky zažívali. Ide o spojenie pandémie COVID-19, výziev, s ktorými ľudia museli čeliť, ale aj s hodnotami a postojmi, ktoré mali. Ide o nekonvenčný odtieň pre nekonvenčný čas. Farba Viva Magenta komunikuje silu asertívnym, nie agresívnym spôsobom. V podstate je to farba, ktorá vibruje s elánom a silou, ktorú ľudia potrebujú pre optimistickejšiu budúcnosť. Symbolika, ktorá sa ukrýva v tejto farbe vytvára dynamický svet. Je možné ju využívať vo virtuálnom a fyzickom svete. Z hľadiska marketingu a reklamy ide o farbu, ktorú je možné tiež využiť v tlači, keďže základný farebný model CMYK v sebe ukrýva M – magentovú (purpurovú) farbu. Tento odtieň farby má oporu v budúcnosti a je možné ju využívať v priestore, v ktorom môžeme slobodne skúmať a byť akceptovaní takí, akí sme. Ide o virtuálny a kybernetický priestor.

Pantone Viva Magenta farbu je možné však využívať aj v domácom priestore, v kuchyniach, kde sa červené odtiene bežne využívajú a tiež vo forme doplnkov, ktoré dokonale ladia aj s neutrálnymi odtieňmi. V kolaborácii s Pantone farbou však môže v roku 2023 vznikať čokoľvek. Pri výbere farby Viva Magenta bolo mnoho ľudí proti. Ako sa páči Pantone farba 2023 Viva Magenta vám?