Nová sociálna sieť Threads: Skutočne ide o „zabijaka“ Twitteru?

Obsah

O novej sociálnej sieti Threads, ktorá patrí pod Meta, zatiaľ veľa nevieme. Diskutuje sa však o tom, že by mohlo ísť o nového „zabijaka“ Twitteru. Či stojí vytvorenie profilu Threads za to a na aké funkcie sa môžeme tešiť, si povieme v článku.

Threads – sociálna sieť podobná Twitteru

Po tom, čo Elon Musk odkúpil spoločnosť Twitter za vyše 40 miliárd eur, si svet sociálnych sietí okamžite vypýtal novú alternatívu alebo zmenu. Mnoho používateľov Twitteru totižto nebolo spokojných s novými aktualizáciami. Toho sa hneď chytil aj Mark Zuckerberg – zakladateľ spoločnosti Meta, ktorý vytvoril veľmi podobnú sociálnu sieť. Jediná vec, ktorá je odlišná, je posielanie správ priamo medzi používateľmi, ako sme zvyknutí aj na Facebooku či Instagrame. Mark Zuckerberg však sľubuje, že príde ešte mnoho aktualizácií, na ktoré sa už dnes môžeme tešiť.

threads

Meta – úspešná kopírka sociálnych sietí

Nie je vôbec tajomstvom, že spoločnosť Meta veľmi dobre kopíruje rôzne funkcie z iných sociálnych sietí. V roku 2016 sme boli svedkami, ako sa do Instagramu pridala funkcia „Príbehy“ alebo filtre, ktoré sú taktiež odkopírované zo sociálnej siete Snapchat. Meta sa takisto snažila spochybniť aj TikTok, keď do Instagramu pridala Reels videá. Prečo by teda nemala naplno fungovať aj sociálna sieť Threads? Okrem iného patria práve sociálne siete ako Facebook, Instagram a WhatsApp medzi najsťahovanejšie aplikácie minulých rokov.

Prečo si stiahnuť sociálnu sieť Threads?

Používatelia na Slovensku nezvykli využívať Twitter v takom rozsahu, ako je to v zahraničí. S príchodom Threads sa však môže všetko zmeniť. Threads totižto tvrdí, že za jednu noc získala až 10 miliónov používateľov, medzi ktorými boli aj známi herci, speváci a iné celebrity, ako napríklad Jennifer Lopez, Zac Efron, Kim Kardiashian, Pharrell Williams, Oprah Winfrey a iné veľké spoločnosti, ako Netflix, Airbnb, Spotify, Coca-Coca a Amazon. Práve táto skupina celebrít, novinárov a veľkých spoločností získala VIP vstup do Threads, aby ju ľuďom predstavila. Je však aj mnoho veľkých celebrít, ktorí sa ešte neodvážili sociálnu sieť stiahnuť.

Textovú aplikáciu alebo sociálnu sieť označovanú „Threads, an Instagram App“, si môžete stiahnuť v Apple App Store alebo Google Play. Na vytvorenie profilu však musíte mať profil na Instagrame. V súčasnosti je Threads k dispozícii v 100 krajinách a vo viac ako 30 jazykoch prostredníctvom iOS a Androidu.

Funkcie sociálnej sieti Threads

Na sociálnej sieti Threads si môžete vytvárať príspevky alebo „Threads“, ktoré vyzerajú podobne ako Tweety. Threads majú povolených 500 znakov a okrem textu môžete pridať aj obrázok či 5-minútové video. Tieto príspevky sa vám môžu páčiť, ale tiež na ne môžete odpovedať, uverejňovať ich a zdieľať. Či sa na Slovensku táto sociálna sieť uchytí, ešte nie je známe. Pokiaľ sa vám Twitter nepáčil alebo ste ho nevedeli používať správne, pravdepodobne, sa vám nebude páčiť ani Threads, keďže rozhranie týchto aplikácií je veľmi podobné.

Bohužiaľ, v tejto fáze na sociálnej sieti chýbajú ešte niektoré kľúčové funkcie, ako napríklad vyhľadávanie, hashtagy a informačný kanál pre sledovanie. Zatiaľ sociálna sieť funguje len na vlastnom algoritme, teda vidíte v nej rôzne príspevky a nie príspevky tých, koho sledujete. Výhodou však je, že jednoducho viete prísť k veľkému počtu sledovateľov, pokiaľ si aj vaši sledovatelia z Instagramu vytvoria profil na Threads. Aj v tomto prípade si môžete Threads nastaviť ako verejnú, tak súkromnú.

Threads v EÚ

Sociálna sieť alebo aplikácia Threads ešte nie je dostupná v Európskej únii, a to z dôvodu rôznych pretrvávajúcich regulácií. Je to najmä z dôvodu rôznych nových zákonov, GDPR a podobne. Kedy bude Threads sprístupnená, tiež nie je presne stanovené. Môže to však trvať aj niekoľko mesiacov. Pokiaľ si však chcete sociálnu sieť Threads stiahnuť, môžete. Budete tak medzi prvými na Slovensku. Nájdete ju ako v Google Play pre Android, tak v Apple App Store. Pri zakladaní účtu však musíte „o sebe“ klamať.

Avšak tým, že Threads nie je ešte v EÚ sprístupnená, vymažete si ju len tým, že vymažete aj svoj účet na Instagrame. Samozrejme, viete si ju deaktivovať, avšak všetky údaje o vás na internete ostanú. Obavy vznikajú najmä z toho, že aplikácia môže v súčasnosti o vás zhromažďovať rôzne informácie, vrátane polohy, kontaktov, histórie vyhľadávania a prehliadanie a podobne.

threads

Threads v porovnaní s inými sociálnymi sieťami

Nad sociálnou sieťou Threads ešte visí jeden veľký otáznik. Okrem zákonov a zablokovania aplikácie v EÚ, čelí Threads rôznym výzvam na trhu. Meta totižto prepustila desaťtisíce zamestnancov, a preto sa celý technologický priemysel spomaľuje. Mark Zuckerberg stále investuje veľké peniaze do virtuálnej reality Metaverse. Na Threads nie je zatiaľ možné vytvárať reklamy ako na iných sociálnych sieťach. Pokiaľ sa však sociálna sieť rozbehne a bude fungovať hladko, môže to byť veľká príležitosť aj pre firmy. A samozrejme, momentálne to nie je bezpečná sociálna sieť. Preto či stojí za to, vytvoriť si profil na sociálnej sieti Threads aj bez toho, že v EÚ nie je schválená, je len na vašom vlastnom zvážení. Pokiaľ však aplikácia bude v EÚ spustená, budeme vás o tom informovať.

Miriama Fornadeľová
Miriama Fornadeľová
Copywriter & PPC specialist

Cenová ponuka

Zavolajte, pošlite e-mail alebo vyplňte nasledujúci formulár a budeme vám odpovedať do 24 hodín.

Cenová ponuka

Zavolajte, pošlite e-mail alebo vyplňte nasledujúci formulár a budeme vám odpovedať do 24 hodín.