Pandémia COVID-19 donútila mnoho spoločností ale aj zamestnancov prijať rôzne opatrenia v snahe ochrániť najmä kolektívne zdravie. Jedným z nich je aj milovaný a nenávidený homeoffice. Pre mnohých je práca z domu prirodzená a úplne bežná, pre iných novou a neznámou realitou. Ako sa úspešne dopracovať k žiadaným výsledkom a pritom sa úplne nezblázniť? 

Či už dobrovoľne alebo nariadene, práca z domu má svoje nesporné výhody, ako napríklad vyhýbanie sa dochádzaniu a ranným kolónam. Znamená to tiež, že je len a len na vás, aby ste sa motivovali a vyťažili zo svojho času čo najviac.

Tip 1: Nakopnite sa – nechajte sa nakopnúť 

Keď pracujete v kancelárii, každodenná príprava a dochádzania pomáha vašej hlave pripraviť sa na deň. Ak pracujete z domu, vytvorte si tzv. spúšťače, ktoré vašu hlavu pripravia minimálne podobne, prípadne ešte lepšie. Konečne máte priestor vstať a zacvičiť si, pripraviť výdatné raňajky, či ísť si zabehať so psom, tak prečo to nevyužiť?

Kľúčom môže byť aj pracovný priestor. Ak si môžete sadnúť, pracovať a byť plne produktívny kdekoľvek a kedykoľvek, gratulujeme. Ak však potrebujete viac organizácie, kľudne si ju vytvorte. Či už ide o samostatnú miestnosť, plne zásobený stôl alebo iba prázdnu časť kuchynského stola – záleží iba na vás a vašom mozgu, kde sa cítite príjemne a nerušene.

Pozor na rozptýlenie: Práve to je jedným z najväčších výziev pri práci z domu. Aby ste si udržali mozog v správnom režime, počas pracovného času sa vyhýbajte vykonávaniu iných ako pracovných úloh. Pomôcť môže plánovanie si osobitného času napr. na obed, alebo upratovanie. Avšak pozor, upratovanie a podobné domáce aktivity  odporúčame vykonávať až po skončení bežnej prac. doby.

Tip 2: Cieľom je odbremeniť hlavu 

Jednoduchý zoznam úloh vám môže pomôcť pri organizovaní, motivácii a produktivite pri práci z domu. Pri vytváraní to-do listu rozlišujte náročnejšie úlohy od tých menej náročných. Menej náročné úlohy však nemusia byť hneď aj menej dôležité. Ak začnete a dokončite práve tie, budete vidieť pokrok, čo vás pozitívne motivuje aj na tie náročnejšie. Pokiaľ to situácia dovoľuje, ideálne je takéto úlohy striedať, vyhnete sa tak časovému stresu a „nakopeniu“.

Spíšte si svoj zoznam namiesto toho, aby si ho musel pamätať. Navyše, „odfajkávanie“ hotového vám pomôže mať lepší prehľad a zároveň zostať motivovaní.

Tip 3: Rovnováha medzi prácou a životom

Ak pri práci z domu zaostávate alebo nestíhate, skontrolujte, či sa nesnažíte príliš tvrdo! Môže byť náročné odolať potrebe „pracovať viac“ pretože nie ste v kancelárii. Častou chybou môže byť posúvanie „fajrontu“ alebo nevynechávanie prestávok. Ako na to? Skúste sa riadiť nasledujúcimi tipmi.

Vytvorte si fyzické hranice. Ak je to možné, vytvorte si dočasný pracovný priestor, ktorý je oddelený od zvyšku domácnosti. To môže pomôcť eliminovať faktory rozptýlenia domácnosti, udržať efektivitu a zároveň pomôcť ukončiť pracovný deň. Tiež sa vyvarujte aj vstupu do určitých častí domu, aby ste lepšie rozlíšili kedy ste v pracovnom režime a kedy nie.

Pracujete? Správajte sa tak. Aj správne oblečenie či vzhľad môže pomôcť naladiť sa na pracovný deň a jeho povinnosti. V neposlednom rade vás nezaskočí ani námatkový meeting-call od šéfa. Tabú by malo byť aj upratovanie, stretávanie sa s priateľmi či sledovanie seriálov.. Jednoducho povedané, robte len to, čo by ste robili v práci.

Nezabúdajte na prestávky. Po každých 60 až 90 minútach sústredenej práce si urobte krátku 5-10 min. prestávku pre oči. Samozrejme prestávka by mala byť mimo obrazovky – áno, to platí aj váš smartfón. Po 4 hodinách práce si urobte dlhšiu prestávku, v trvaní aspoň 30 minút.

Tip 4: Komunikujte – spolupracujte

Práca z domu sa môže zdať ako samostatná a osamelá činnosť. Pri väčšine zamestnaní si však homeoffice vyžaduje interakciu s ostatnými členmi tímu. Či už sú to tímové porady a brainstormingy, získanie alebo zadávanie úloh alebo spätnej väzby, vždy je dôležité nastaviť vhodný spôsob spolupráce  a komunikácie pri práci na diaľku.

Výhody komunikovania cez email by sme v žiadnom prípade nemali podceňovať. E-mailová komunikácia môže byť účinná najmä pri zdieľaní oficiálnych rozhodnutí alebo pri hromadnom posielaní informácií, uchováva históriu odpovedí a je možné ju otvárať opakovane a kedykoľvek. Ak však potrebujete položiť rýchlu otázku alebo operatívne riešiť menej závažné problémy so svojim tímom, vhodnou alternatívou sú chatové aplikácie, ako sú WhatsApp, Viber  alebo Slack.

Brainstorming, tímové porady alebo spoločné diskusie si vyžadujú aj kontakt face-to-face. V prípade práce z domu môžu byť pohodlnou alternatívou videokonferencie. Tie sú tiež skvelým spôsobom pravidelného a osobného komunikovania so svojím tímom. Ako komunikovať počas homeoffice? Výskúšajte týchto 5 aplikácií pre video hovor!