O umelej inteligencii toho vieme v súčasnosti už veľa.  Je však pár zaujímavostí, ktoré ste o AI možno ešte nepočuli. Kde sa využíva a ako funguje? Toto je 5 zaujímavostí o umelej inteligencii.

Čo o umelej inteligencii vieme?

Začneme „krátkou“ poučkou. Umelá inteligencia alebo AI (Artificial Intelligence) je oblasť informatiky, ktorá sa zaoberá vývojom počítačových systémov a algoritmov, ktoré sú schopné vykonávať úlohy, ktoré by inak vyžadovali ľudskú inteligenciu. Pri umelej inteligencii sa využívajú rôzne techniky, avšak najpoužívanejšou je hlboké učenie (deep learning) a strojové učenie (machine learning).

  • Hlboké učenie umožňuje AI učiť sa na základe veľkého množstva dát a vyvíjať komplexné modely, ktoré sú schopné rozpoznávať vzory a vykonávať úlohy.
  • Strojové učenie je zamerané na vývoj algoritmov, ktoré sa učia a zlepšujú na základe skúseností a spracovania prirodzeného jazyka (natural language processing), čo umožňuje počítačom rozumieť a spracovávať ľudský jazyk.

Vzhľadom na jej rýchly rozvoj v posledných rokoch vznikajú otázky a diskusie týkajúce sa jej vplyvu na spoločnosť. Etické otázky sa týkajú napríklad autonómnych vozidiel, ochrany súkromia, automatizácie pracovných miest a spravodlivosti pri rozhodovaní AI systémov. V poslednej dobe sa veľa hovorí o ChatGPT, ako o umelej inteligencii. Je to však len jeden nástroj, kde sa AI využíva. Umelá inteligencia je súčasťou každodenného života.

umela inteligencia

Umelá inteligencia je súčasťou každodenného života

Hoci sa umelá inteligencia spomína veľmi často len poslednú dobu, je súčasťou nášho každodenného života už veľmi dlho. Ak používate GPS, riadite sa počasím vo svojom mobile alebo hľadáte fotografie v Google, na to všetko sa využíva umelá inteligencia. I keď si mnoho ľudí myslí, že nás umelá inteligencia zničí, vo veľa oblastiach nám pomáha. Zároveň sa dá využiť v mnohých dôležitých oblastiach, ako je zdravotníctvo, financie, priemysel, doprava a mnoho ďalších. Napríklad v medicíne sa AI využíva na diagnostiku chorôb, výskum nových liekov, personalizovanú medicínu, ale taktiež pomáha lekárom analyzovať röntgenové snímky a rýchlejšie tak diagnostikovať pacientov.

AI pomáha odhaliť deepfakes

Niektoré z najväčších technologických spoločností na svete, ako napríklad Google, Microsoft a Facebook, investujú veľké sumy do výskumu a vývoja v oblasti umelej inteligencie. Tieto spoločnosti vytvárajú inovatívne AI aplikácie a platformy, ktoré majú potenciál zmeniť spôsob, akým žijeme a pracujeme. Vytváranie inteligentných chatbotov je teda len jednou z oblastí umelej inteligencie, ktorá získava na popularite. Tieto chatboty sú schopné komunikovať s ľuďmi a odpovedať na ich otázky, čo nám umožňuje rýchlo a efektívne poskytovať služby a podporu. AI tiež dokáže pomôcť odhaliť deepfakes. „Deepfakes“ môže byť reč, hudba, video či obrázok, ktoré vyzerajú ako skutočné, avšak sú vytvorené umelou inteligenciou. Vďaka umelej inteligencii je však deepfakes možné aj odhaliť. Skúmajú sa pri tom jednotlivé snímky a zvuk, ktorý môže vo falošnom videu znieť roboticky, prípadne postavy vo videu môžu menej žmurkať či opakovane robiť rovnaké gestá. Tieto nezrovnalosti dokáže AI odhaliť.

Umelá inteligencia môže pomôcť pri riešení globálnej klimatickej krízy

Pri umelej inteligencii nastáva obava z jej potenciálneho zneužitia a následkov, ako je straty pracovných miest, zneužitie osobných údajov a podobne. Umelá inteligencia však dokáže spracovať veľké množstvo informácií naraz a odhaľovať vzorce, ktoré dokáže človek využiť pri klimatických zmenách. Bežne sa AI využíva v domácnostiach, napríklad pri odchode z domu sa vám automaticky môže vypnúť kúrenie alebo svetlá. Vo väčšom meradle však dokáže modelovať topenie ľadovcov, predpovedať stúpajúcu hladinu mora a podobne. Tieto informácie následne vedia využiť výskumníci, ktorí skúmajú, ako vyvinúť energeticky efektívnejšie systémy.

Umelá inteligencia sa učí na príkladoch v reálnom svete

Rovnako, ako sa človek musí učiť prostredníctvom rôznych príkladov, aj umelá inteligencia sa učí na príkladoch v reálnom svete. Získava a zhromažďuje veľké údaje o počasí, hudbe, fotografiách, ktoré využíva následne na trénovanie. Dokáže však spracovať veľmi rozsiahle a zložité súbory, ktoré môžu zjednodušiť spoluprácu výskumníkov. Preto sa hovorí o umelej inteligencii ako o strojovom učení, ktorá taktiež musí najskôr zozbierať veľkú databázu údajov, aby ich následne vedela použiť. Na spracovanie takýchto údajov sa však používajú kvantové počítače, ktoré nepracujú, ako bežné počítače (teda na binárnom kóde zloženom z 1 a 0). Kvantové počítače dokážu nuly a jednotky používať súčasne, rovnako ako ľudská myseľ. Kvantové počítače tak dokážu za veľmi krátky čas spracovať údaje a dokončiť jednotlivé úlohy.

Umelá inteligencia nikdy nepochopí, čo znamená byť človekom

Bez ohľadu na to, či je umelá inteligencia schopná získať veľké množstvo dát, nikdy nepochopí každej ľudskej bytosti na tejto planéte, pretože sme veľmi zložité organizmy, ktoré sú mimo jej údajov. Okrem toho umelá inteligencia nikdy nedokáže uvažovať ako človek, ani rozumieť ako človek. Systémy umelej inteligencie sú trénované a vedené ľuďmi, od vývojárov a programátorov, ktorí ich vytvárajú, až po jednotlivcov, ktorí ich používajú. Dokonca aj všetky roboty, ktoré sa využívajú vo firmách a „nahrádzajú“ ľudskú prácu, len naprogramoval človek. Je preto len na každom človeku, aby si vybral, akým spôsobom umelú inteligenciu bude využívať a aké informácie vďaka nej chce zdieľať. Bohužiaľ, alebo, vďakabohu, časom bude v našich životoch zastúpených čoraz viac nástrojov a systémov umelej inteligencie, ktoré môžu pomôcť k porozumeniu sociálnych rozdielov, kontextov a vzťahov.

umela inteligencia

Umelá inteligencia: hrozba alebo pomoc?

Umelá inteligencia sa využíva v každodennom živote a využívajú ju mnohí z nás. Aj napriek tomu, že ide o systém, ktorý sa rýchlo učí a získava informácie z rôznych odvetví, je len na ľuďoch, k čomu mu prístup dajú. Je potrebné však povedať, že všetky open source informácie, ktoré sú nahrané na internet, sú voľne prístupné a môže ich využívať aj umelá inteligencia. Predstavuje však pre ľudstvo hrozbu alebo pomoc? Čo si myslíte vy?

Zdroj informácií: https://atozofai.withgoogle.com/intl/sk/