Vedeli ste, že môže trvať až dva roky, kým vznikne nové emoji? Pri príležitosti Svetového dňa emotikonov vydal Google zaujímavý blog a poskytol nám nové informácie o tom, ako emoji vznikajú, ale tiež návod, ako si môžete vytvárať nové zaujímavé emotikony.
Vstúpte do sveta Emoji
Emoji, malé obrázkové ikonky, ktoré používame v digitálnej komunikácii, sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Oslavujeme ich každoročne 17. júla na Svetový deň emoji. Pozrime sa bližšie na niekoľko fascinujúcich faktov a noviniek zo sveta emoji, ktoré vám umožnia vidieť tieto piktogramy v úplne novom svetle.
Nové emoji na ceste
V septembri tohto roku bude predstavená nová sada emoji ako súčasť Unicode 16.0. Medzi novinkami nájdeme odtlačok prsta, strom bez listov, harfu, fľak, tvár s kruhmi pod očami, lopatu a koreňovú zeleninu. Tieto nové emoji budú dostupné na rôznych platformách od marca 2025.
Tvorba emoji nie je jednoduchá
Proces tvorby emoji môže trvať jeden až dva roky. Po zaradení do štandardu Unicode sa emoji nemôže odstrániť, čo kladie vysoké nároky na ich výber. Emoji subkomisia spolupracuje s expertmi na identifikácii bežných spôsobov vyjadrovania v literatúre, filme, médiách a popkultúre.
Emoji Kitchen a jej rast
Emoji Kitchen, predstavená v roku 2020 na Androide cez Gboard, ponúka viac ako 100 000 kombinácií emoji, ktoré pomáhajú lepšie vyjadriť jemné nuansy našich pocitov. Tieto kombinácie sú teraz dostupné aj cez Google Search. Stačí, ak do Google vyhľadávania zadáte „Emoji Kitchen“ a kliknete na modré tlačidlo „Get cooking“, prípadne „Varíme“, ak máte Google v slovenčine. Takýmto spôsobom si môžete vybrať 2 ľubovoľných emoji, kombináciou ktorých sa vám vytvorí tretí emotikon. Kliknúť môžete aj na „Preskúmať“, kde sa vám zobrazia všetky rôzne varianty emoji. Takisto viete kliknúť aj na „Randomizovať“, kde vám Google vyberie 2 random emoji a vytvorí ten tretí.
Personalizácia a interakcie s emotikonmi
Na platformách ako Google Maps a YouTube Shorts si môžu používatelia prispôsobiť svoje emoji a reagovať nimi na fotografie. Na Android zariadeniach si môžete vytvoriť vlastné tapety pomocou Emoji Workshop, kde si môžete vybrať až 14 emoji a upraviť ich rozloženie a farbu pozadia. Zároveň už o pár týždňov bude na YouTube Shorts dostupný aj nový Emoji Kitchen Effects. Po naklonení hlavou na emoji, ktoré si vyberie, sa vám takisto vytvorí nový emoji.
Emoji ako jazyk a font
Emoji Kitchen kombinácie fungujú podobne ako jazykové hry, kde si môžete vytvárať nové výrazy, a to spájaním dvoch emoji. V skutočnosti mnohé emotikony vznikli kombináciou dvoch emotikonov. Napríklad emoji srdce v ohni je kombináciou kódových bodov srdca a ohňa. Vedeli ste však, že emoji sú technicky fontom? Google používa font Noto, ktorý je dostupný na stiahnutie zadarmo. Noto je skratka pre „No Tofu“. Tofu nazývame tie zvláštne políčka, ktoré sa niekedy objavujú v správach namiesto emoji alebo textu. Tieto sekvencie znakov vytvárajú to, čo sa nazýva „glyph“ a v oblasti typografie sa označujú ako „sekvencia zwj“.
Jedným kliknutím si môžete emotikony personaliazovať
Vedeli ste, že si svoje emotikony viete personalizovať? Napríklad si viete upraviť farbu pleti všetkých emoji na klávesnici. Vďaka jednému kliku tak upravíte všetky emoji naraz a tým ušetríte množstvo času pri ich používaní. Vyskúšať to môžete napríklad na súčasnej verzii Gboard pre Android.
Vyjadrujte svoje emócie pomocou emoji
Emoji sú viac než len malé obrázky v našich správach. Ich vývoj a používanie odráža bohatú kultúru a kreativitu. Od nových prírastkov v Unicode až po personalizované tapety, vývojári emoji neustále inovujú a prinášajú nové možnosti vyjadrenia. Vyjadrujte aj vy svoje emócie pomocou emotikonov.