Fake news ako hrozba na internete. Ako ich rozoznať?

Obsah

fake news ako hrozna na internete. Ako ich rozoznať?

Stretli ste sa s informáciou na internete a myslíte si, že je to naozaj tak? Internet je priestor, kde sa fake news a hoaxy šíria veľmi rýchlo, preto je dôležité rozoznávať, ktorá informácia je pravdivá a ktorá nie.

Fake news

Na začiatok je dôležité si povedať, čo fake news znamená. Ide o termín, ktorý označuje nepravdivé informácie, ktoré sú reprezentované a vydávané za pravdivé. Ide síce o novodobý termín, ale z histórie vieme, že fake news sú medzi nami už veľmi dlho. Niektorí síce považujú fake news len za akési nevhodné názory ľudí, ale v podstate môžeme povedať, že fake news sú v skutočnosti klamstvá, a preto je dôležité si správy a dezinformácie overovať.

Typy fake news

Určite ste sa už na internete stretli s viacerými falošnými správami a ani niet divu, pretože v poslednej dobe ich je enormné množstvo. Na základe toho, ako sú vyrábané alebo čo opisujú ich rozdeľujeme na niekoľko typov.

1. Vymyslený obsah správ – ide o obsah správ, ktorý je úplne vymyslený a jeho cieľom je ľudí klamať. Väčšinou je táto podstata pri všetkých fake news, ale tento typ správ koluje väčšinou na sociálnych sieťach alebo vo forme reťazových emailov.

vymysleny obsah sprav

2. Skreslený výber správ – sociálne siete fungujú na princípe ukazovania správ, ktoré vy samy lajkujete. To znamená, že Facebook, Instagram, Google a ostatné sociálne siete presne vedia, čo sa vám páči a tým pádom vám aj takéto informácie podsúvajú a ponúkajú. Nezáleží vôbec na tom či sú správy pravdivé alebo nie.

3. Zmanipulovaný obsah správ – je väčšinou pravdivý obsah, prípadne obrázok, ktorý je upravený. Videli ste napríklad tento? Ide o obrázok pani prezidentky, ktorý koloval ešte pred samotnými voľbami. Obrázok vznikol z produkcie časopisu Zem a vek, pričom originál fotka pochádzala z Denníka N.

zmanipulovany obsah sprav

4. Propaganda – s týmto typom fake news ste sa mohli stretnúť pri správach o politike. Ide zväčša o šírenie akéhosi politického presvedčenia či ideológie. Je typická najmä tým, že využíva ľudský strach, nenávisť, je útočná a snaží sa o to, aby ľudia zmenili svoju politickú mienku, čo sa teraz deje veľmi často.

propaganda

5. Lajdácka novinárčina – s touto lajdáckou novinárčinou sa väčšinou môžete stretnúť na všetkých konšpiračných weboch, ktoré ľuďom naschvál podstrkujú nepravdivé informácie a poskytujú klamlivú žurnalistiku. Samozrejme pri zlom overovaní informácií sa táto novinárčina môže objaviť aj na serióznych weboch, no v prípade, že sa tak stane, samotný web alebo médium sa za svoju chybu ospravedlní, pri konšpiračných to tak nie je.

6. Clickbait – je výraz, ktorý popisuje fake news, ktoré sa väčšinou vyskytujú v názvoch alebo v titulkách. Názvy takýchto článkov väčšinou vzbudzujú v ľuďoch pozornosť a zvedavosť, pretože informácia je v názve zveličená a škandalózna. Po otvorení sa čitateľ aj tak nedozvie pravdu, poprípade sa dočíta úplne niečo iné, no napriek tomu už samotný web s takými článkami zarába. A nakoľko niektorí ľudia články nečítajú, len na základe titulku ich rozposielajú ďalej, rozširujú tým aj fake news. Okrem typického clickbait názvu rozpoznáte takýto článok aj tým, že má v článku veľké množstvo reklám .

clickbait

Overujte si informácie

To či ide o pravdivú alebo nepravdivú informácie je niekedy veľmi ľahko zistiť. Ak si budete myslieť, že správa, ktorú ste práve prečítali je pravdivá, nebuďte lenivý a pozrite sa na to, aký dátum správa má, poprípade z akých zdrojov pochádza. Zamyslite sa aj nad tým či samotná správa má vôbec zmysel. „Pošlite ďalej“ je slovné spojenie, ktoré sa objavuje v správach, ktoré sú fake news a práve takéto správy určite neposielajte ďalej. Ak ste si všimli, že stránka, ktorú sledujete už párkrát poskytla nepravdivé informácie, jednoducho ju prestaňte sledovať. Samozrejme fake news sa môže objaviť aj v spojení s obrázkom. Ak si nie ste istý, overte si obrázok na Google. Stiahnite si obrázok z webu a choďte na adresu https://images.google.com/. Kliknite potom na ikonku fotoaparátu a vyberte súbor (obrázok) zo svojho počítača. Takto si ľahko budete vedieť nájsť, aký je skutočný zdroj obrázka, kedy a pri akej príležitosti sa prvýkrát objavil a čo v skutočnosti opisuje.

overujte si info v google

Pár tipov na záver

Na záver už len pár tipov. V prípade, že máte nízky tlak, pokojne si prečítajte komentáre ku takýmto fake news, prípade po novom k rôznym článkom a príspevkom, v ktorých sa spomína COVID-19. Toľko odborníkov na danú tému ste ešte nezažili. A presne takto sa šíria aj fake news. Preto ak si nie ste istý či článok, príspevok je pravdivý, neposielajte ho nikam ďalej a nerozširujte tento fake news. Najlepšie bude, ak si jednotlivé informácie budete overovať, aby nedošlo k dezinformáciám.  Nikto múdry z neba nespadol, a preto aj my prikladáme zdroj týchto informácií, ktorý nájdete TU.

Miriama Fornadeľová
Miriama Fornadeľová
Copywriter & PPC specialist

Cenová ponuka

Zavolajte, pošlite e-mail alebo vyplňte nasledujúci formulár a budeme vám odpovedať do 24 hodín.

Cenová ponuka

Zavolajte, pošlite e-mail alebo vyplňte nasledujúci formulár a budeme vám odpovedať do 24 hodín.