Content marketing

Fake news ako hrozba na internete. Ako ich rozoznať?

Autor: 18. novembra 2020 No Comments
fake news ako hrozna na internete

Stretli ste sa s informáciou na internete a myslíte si, že je to naozaj tak? Internet je priestor, kde sa fake news a hoaxy šíria veľmi rýchlo, preto je dôležité rozoznávať, ktorá informácia je pravdivá a ktorá nie.

Fake news

Na začiatok je dôležité si povedať, čo fake news znamená. Ide o termín, ktorý označuje nepravdivé informácie, ktoré sú reprezentované a vydávané za pravdivé. Ide síce o novodobý termín, ale z histórie vieme, že fake news sú medzi nami už veľmi dlho. Niektorí síce považujú fake news len za akési nevhodné názory ľudí, ale v podstate môžeme povedať, že fake news sú v skutočnosti klamstvá, a preto je dôležité si správy a dezinformácie overovať.

Typy fake news

Určite ste sa už na internete stretli s viacerými falošnými správami a ani niet divu, pretože v poslednej dobe ich je enormné množstvo. Na základe toho, ako sú vyrábané alebo čo opisujú ich rozdeľujeme na niekoľko typov.

1. Vymyslený obsah správ – ide o obsah správ, ktorý je úplne vymyslený a jeho cieľom je ľudí klamať. Väčšinou je táto podstata pri všetkých fake news, ale tento typ správ koluje väčšinou na sociálnych sieťach alebo vo forme reťazových emailov.

vymysleny-obsah-sprav-300x175 Fake news ako hrozba na internete. Ako ich rozoznať?

2. Skreslený výber správ – sociálne siete fungujú na princípe ukazovania správ, ktoré vy samy lajkujete. To znamená, že Facebook, Instagram, Google a ostatné sociálne siete presne vedia, čo sa vám páči a tým pádom vám aj takéto informácie podsúvajú a ponúkajú. Nezáleží vôbec na tom či sú správy pravdivé alebo nie.

3. Zmanipulovaný obsah správ – je väčšinou pravdivý obsah, prípadne obrázok, ktorý je upravený. Videli ste napríklad tento? Ide o obrázok pani prezidentky, ktorý koloval ešte pred samotnými voľbami. Obrázok vznikol z produkcie časopisu Zem a vek, pričom originál fotka pochádzala z Denníka N.

zmanipulovany-obsah-sprav-300x196 Fake news ako hrozba na internete. Ako ich rozoznať?

4. Propaganda – s týmto typom fake news ste sa mohli stretnúť pri správach o politike. Ide zväčša o šírenie akéhosi politického presvedčenia či ideológie. Je typická najmä tým, že využíva ľudský strach, nenávisť, je útočná a snaží sa o to, aby ľudia zmenili svoju politickú mienku, čo sa teraz deje veľmi často.

propaganda-300x157 Fake news ako hrozba na internete. Ako ich rozoznať?

5. Lajdácka novinárčina – s touto lajdáckou novinárčinou sa väčšinou môžete stretnúť na všetkých konšpiračných weboch, ktoré ľuďom naschvál podstrkujú nepravdivé informácie a poskytujú klamlivú žurnalistiku. Samozrejme pri zlom overovaní informácií sa táto novinárčina môže objaviť aj na serióznych weboch, no v prípade, že sa tak stane, samotný web alebo médium sa za svoju chybu ospravedlní, pri konšpiračných to tak nie je.

6. Clickbait – je výraz, ktorý popisuje fake news, ktoré sa väčšinou vyskytujú v názvoch alebo v titulkách. Názvy takýchto článkov väčšinou vzbudzujú v ľuďoch pozornosť a zvedavosť, pretože informácia je v názve zveličená a škandalózna. Po otvorení sa čitateľ aj tak nedozvie pravdu, poprípade sa dočíta úplne niečo iné, no napriek tomu už samotný web s takými článkami zarába. A nakoľko niektorí ľudia články nečítajú, len na základe titulku ich rozposielajú ďalej, rozširujú tým aj fake news. Okrem typického clickbait názvu rozpoznáte takýto článok aj tým, že má v článku veľké množstvo reklám .

clickbait-300x96 Fake news ako hrozba na internete. Ako ich rozoznať?

Overujte si informácie

To či ide o pravdivú alebo nepravdivú informácie je niekedy veľmi ľahko zistiť. Ak si budete myslieť, že správa, ktorú ste práve prečítali je pravdivá, nebuďte lenivý a pozrite sa na to, aký dátum správa má, poprípade z akých zdrojov pochádza. Zamyslite sa aj nad tým či samotná správa má vôbec zmysel. „Pošlite ďalej“ je slovné spojenie, ktoré sa objavuje v správach, ktoré sú fake news a práve takéto správy určite neposielajte ďalej. Ak ste si všimli, že stránka, ktorú sledujete už párkrát poskytla nepravdivé informácie, jednoducho ju prestaňte sledovať. Samozrejme fake news sa môže objaviť aj v spojení s obrázkom. Ak si nie ste istý, overte si obrázok na Google. Stiahnite si obrázok z webu a choďte na adresu https://images.google.com/. Kliknite potom na ikonku fotoaparátu a vyberte súbor (obrázok) zo svojho počítača. Takto si ľahko budete vedieť nájsť, aký je skutočný zdroj obrázka, kedy a pri akej príležitosti sa prvýkrát objavil a čo v skutočnosti opisuje.

overujte-si-informácie-300x157 Fake news ako hrozba na internete. Ako ich rozoznať?

Pár tipov na záver

Na záver už len pár tipov. V prípade, že máte nízky tlak, pokojne si prečítajte komentáre ku takýmto fake news, prípade po novom k rôznym článkom a príspevkom, v ktorých sa spomína COVID-19. Toľko odborníkov na danú tému ste ešte nezažili. A presne takto sa šíria aj fake news. Preto ak si nie ste istý či článok, príspevok je pravdivý, neposielajte ho nikam ďalej a nerozširujte tento fake news. Najlepšie bude, ak si jednotlivé informácie budete overovať, aby nedošlo k dezinformáciám.  Nikto múdry z neba nespadol, a preto aj my prikladáme zdroj týchto informácií, ktorý nájdete TU.

avatar

About Miriama Fornadeľová

Digital community specialist