Často používané častokrát – neexistuje!

Obsah

často používané častokrát - neexistuje

Koľkokrát ste sa už stretli so slovom častokrát v písanom texte, v popisoch, v banneroch, v reklame alebo v hovorenej reči? Používate ho aj vy? Mali by ste vedieť, že ide o nespisovné slovo, ktoré by sa v takomto tvare používať nemalo. Viete prečo?

Slová s -krát, -násobne, raz

Už na základnej škole sa žiaci učia toto základné pravidlo. Ak ho napriek tomu stále používate zle, je čas to zmeniť. Všetky slová s -krát a –násobne sa VŽDY píšu spolu. Aj keď je to veľakrát, mnohokrát, prvýkrát, päťkrát, stokrát, tentokrát alebo päťnásobne, desaťnásobne, viacnásobne, vždy sa píšu spolu. Preto aj keď toto slovo napíšete číslicou a slovom, teda 1-krát, 10-krát, aj v prípadne týchto násobných čísloviek musíte použiť spojovník, aby slovo bolo napísané správne. Opakom sú slová s raz. Práve tie sa píšu VŽDY oddelene. Takže tieto násobné číslovky vyzerajú ako: jeden raz, päť ráz, prípadne štyri razy, pretože raz skloňujeme podľa vzoru dub. Rovnako vyzerajú aj slová veľa ráz či mnoho ráz.  Čo ale so slovom „tentoraz“? Nič, je to výnimka, ktorá vyjadruje príslovku. Výnimka je aj v prípade matematického vyjadrenia znamenia krát (x). Ak chcete slovom napísať 2 x 2 = 4, môžete to napísať ako „dva krát dva rovná sa štyri“.

prekvapenie

Prečo nie častokrát?

Premýšľate teraz, prečo sa príslovka častokrát nepoužíva, napriek tomu, že je napísaná gramaticky správne? Pretože častokrát sa podľa Synonymického slovníka slovenčiny považuje za nespisovné a menej vhodné. To znamená, že sa používa skôr vo výraze často. Koncovka -krát je v tomto prípade úplne zbytočná, keďže samotné slovo často už vyjadruje opakovanosť a frekvenciu deja. Preto, ak budete chcieť použiť slovo častokrát, nahraďte ho radšej slovom často, veľa ráz, veľakrát, mnoho ráz či mnohokrát.

odmietnutie

Pomôcka ku slovu častokrát

Nebojte sa, aj mne sa už párkrát stalo, že som slovo častokrát použila vo vete či texte. No človek sa učí vždy niečo nové a je to aj v tomto prípade. Ak neviete, ako sa akékoľvek slovo píše, určite si pomôžte s https://jazykovaporadna.sme.sk/, s Jazykovedným ústavom Ľudovíta Štúra, prípadne rôznymi blogmi, ktoré sa na spisovné a nespisovné výrazy a slová orientujú. Aj túto pomôcku som našla na jednom z nich, a to na Instagrame @hovorme.spisovne. Ako je to teda s častokrát? Pomôcť si môžete tým, že slovo s -krát, zameníte slovom ľudí. Bude to vyzerať nasledovne.

Koľkokrát – Koľko ľudí?

Päťkrát – Päť ľudí

Veľakrát – Veľa ľudí

Toľkokrát – Toľko ľudí

Mnohokrát – Mnoho ľudí

Niekoľkokrát – Niekoľko ľudí

Častokrát – Často ľudí ???

Ak vám slová s -krát, -násobne, raz, robili vždy problém, pokojne sa vyskúšajte v našom mini kvíze.

pomocka

Vyskúšajte sa:

 1. ………….. som ti povedal, že tam nemáš chodiť!
  a) Päť krát
  b) Päťráz
  c) Päťkrát 
 2. Vieš ako sa hovorí? ……… a dosť!
  a) Trikrát
  b)
  Tri krát
  c) 3 krát
 3. 50 je ……. viac ako 10.
  a)
  Päť násobne
  b) 5 násobne
  c) Päťnásobne
 4. Príklad 5 x 4 = 20 napíšeme slovom ako:
  a)
  Päť x štyri sa rovná dvadsať
  b) Päť krát štyri rovná sa dvadsať
  c) Päťkrát štyri sa rovná dvadsať
 5. …… mu to musím pripomínať, aby to vôbec urobil.
  a) toľko krát
  b) často
  c) veľaráz

Správne odpovede:

 1. c), 2. a), 3. c), 4. b), 5. b)

Ak ste objavili v článku chybu, pokojne nám napíšte. Ak chcete vedieť, kde všade a kedy sa píšu v texte čiarky, prečítajte si to na našom predchádzajúcom blogu.

Zdroj: TU a TU

Miriama Fornadeľová
Miriama Fornadeľová
Copywriter & PPC specialist

Cenová ponuka

Zavolajte, pošlite e-mail alebo vyplňte nasledujúci formulár a budeme vám odpovedať do 24 hodín.

Cenová ponuka

Zavolajte, pošlite e-mail alebo vyplňte nasledujúci formulár a budeme vám odpovedať do 24 hodín.