Stretli ste sa niekedy s pojmom risografia? Ste umelec, nováčik v oblasti grafiky alebo sa len chcete dozvedieť, čo risografia je? Prinášame vám krátky článok o risografii, o tom, kde sa využíva a čím je tak unikátna.

Čo je risografia?

Risografia je tlačová technika, ktorá pochádza z Japonska. Bola vyvinutá spoločnosťou Riso, z čoho vychádza aj jej názov. Ide v podstate o ekologický proces tlače, pričom výtlačky pripomínajú ručnú sieťotlač. Grafiky sú tvorené z dvoch až štyroch farieb, avšak každá farba sa tlačí samostatne po jednotlivých vrstvách.

História risografie

Risograf bol vynájdený v polovici 80-tych rokov. Pôvodne bol vytvorený na kancelárske kopírovanie a administratívne použitie. Postupom času sa však stal nástrojom pre umelcov a dizajnérov.

Žiarivé farby

Aj napriek tomu, že škála farieb je obmedzená, farby sú autentické a žiarivé. Tieto farby sa vyrábajú z ryže, vody, sóje a olejov.

Unikátne diela

Risografiky sú krásne a abstraktné výtlačky, do ktorých sa zamilujete najmä z týchto dvoch dôvodov. Po prvé, kvôli ich farebnosti, ktorú bežnou tlačou nedosiahnete a po druhé, výtlačky často vychádzajú s miernymi nedokonalosťami, ako je prepúšťanie atramentu či nepredvídateľné problémy so zarovnaním. Táto nepredvídateľnosť robí toto umenie náročným a dobrodružným, pretože aj keď si svoje vrstvy naplánujete do detailov, stále získate niečo jedinečné a neočakávané.

risografie

Proces tlače

  • Podklad pre tlač: grafika sa do risografu dostane skenovaním alebo v digitálnej forme cez pripojený počítač.
  • Tvorba mastra: následne sa vypáli do fólie natiahnutej na vložený bubon zvolenej farby.
  • Tlač: rotáciou bubna sa farba dostáva cez vypálené dierky v mastri na papier.

Trend tohto roku

Dizajnéri a umelci nachádzajú šikovné spôsoby ako digitálne obnoviť efekty tlače risografu a dať tomuto štýlu opäť šancu zažiariť v tlači, ale aj v digitále.

Využitie risofragie

Risografie môžu využiť školy, kluby, firmy, ale aj organizácie. Využitie nájdu aj pri tvorbe politických kampaní, obežníkov, tlačív, skrípt, manuálov a iných jednorazových tlačových úloh. Risograf prekonáva priepasť medzi štandardnými stolovými tlačiarňami a veľkokapacitnými offsetovými tlačiarenskými zariadeniami.

Risografia na Slovensku

Najznámejším menom v spojitosti s risografiou sú na Slovensku jednoznačne ČIERNE DIERY. Prienikom medzi knižnou a výtvarnou tvorbou Čiernych dier sa stali knihy zviazané z grafických listov. Prvou bola Stratená Bratislava s tridsiatimi ilustráciami Daniely Olejníkovej o zanikajúcich alebo meniacich sa priemyselných pamiatkach v Bratislave. Kniha bola vytlačená v náklade 850 kusov na risografoch v ateliéri Čiernych dier v Novej Cvernovke a ručne zviazaná japonskou väzbou v Kníhviazačstve J+D. Autor tlače, dizajnu a písma Michal Tornyai získal v roku 2020 Národnú cenu za dizajn.

risografie